15 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< мај >>
Н П В С Ч П С
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

15 мај е 135-иот ден во годината според григоријанскиот календар (136-и во престапна година). Остануваат 230 денови до крајот на годината.

Настани:

1926  Во Загреб проработи првата среднобранова радиостаница на Балканот.
1957  Велика Британија ја изврши првата термонуклеарна проба во централен Пацифик.
1988  По осум години војна, Советската армија го започна своето повлекување од Авганистан.
1992  Во Перт, Австралија, отворен е првиот Македонски информативен центар надвор од границите на Република Македонија.
1992  Нападнат воен конвој на ЈНА во Тузла, Босна и Херцеговина. Убиени 49 војници.
1995  Кај селото Богомила, велешко, е предадена во употреба првата електроцентрала на реката Бабуна.
2012  Франсоа Оланд станува претседател на Франција.
2013  Челси ја освои Лига Европа

Родени:

1567  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансната кон барокот.
1859  Пјер Кири — француски физичар и хемичар.
1862  Артур Шницлер — австриски писател и доктор.
1864  Ватрослав Облак — словенечки и австриски лингвист, славист и македонист.
1864  Димитар Матов — македонски фолклорист и етнограф.
1864  Захарија Шумљанска — македонски револуционер.
1915  Виктор Аќимовиќ — југословенски и македонски публицист.
1920  Мелих Џевдет Андај — турски поет, романсиер, есеист, драмски автор.
1937  Медeлин Олбрајт Kорбел — државен секретар на САД.
1942  Ристо Јачев — македонски писател.
1956  Мурат Јашари — поранешен член на ОНА.
1959  Ратомир Грозданоски — македонски теолог.
1964  Маја ИвановаПрва Дама на Македонија.
1965  Џезаир Шаќири — македонски политичар и поранешен член на ОНА.
1965  Сенко Велинов — македонски актер.
1978  Егои Мартинез — шпански велосипедист.

Починале:

1634  Хендрик Аверкампсликар-пејзажист од „златното доба на холандската уметност
1987  Рита Хејворт — американска актерка.
1994  Олга Спиридоновиќ — една од најпознатите театарски и филмски актерки во поранешна Југославија.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември