Бабуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Бабуна, видете на појаснителната страница
Бабуна
Бабуна is located in Македонија
Бабуна
Местоположба на Бабуна во Македонија
Координати 41°40′50″N 21°48′10″E / 41.68056° СГШ; 21.80278° ИГД / 41.68056; 21.80278Координати: 41°40′50″N 21°48′10″E / 41.68056° СГШ; 21.80278° ИГД / 41.68056; 21.80278
Општина Општина Велес
Население 457 жит.
(поп. 2002)

Селото Бабуна е релативно млада населба формирана од доселеници недалеку од устието на реката Бабуна во Вардар. Меѓутоа селото се смета за приградска населба на градот Велес, со кого има заеднички атар.

Население и општи податоци[уреди | уреди извор]

Селото е рамничарско на надморска височина од 160 метри и на 5 км оддалеченост од градот Велес.

Интересно е тоа што Бабуна популациски мошне расте. Така во 1961 година имала 104 жители Македонско население, денес брои 457 жители, сите Македонци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]