Мурат Јашари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурат Јашари
Murat Jashari
ПрекариБаци
Род ОВК
ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Мурат Јашари (албански: Murat Jashari; Оризари, Кумановско, 15 мај 1956) познат како Командант Баци е поранешен член на ОНА[1]..

Тој бил висок функционер во НДК. Во 1989 емигрирал во Цирих, Швајцарија, по откривањето на илегалната организација НДКР. Бил член на ОВПМБ, Преседател на организацијата РИЗО од Куманово и член на ОНА.

Присуствувал на состанокот во Гнилане на 20 мај 2000, за продолжување на војната во Србија и припрема за Македонија. Како член на ОВК бил ангажиран за набавка на оружје. На 24 март 2001 присуствувал на демонстрациите во Женева организирани од огранокот на НДК во дијаспората.

Тој е брат на Исмет Јашари, загинат командант на 132 бригада на поранешна ОВК, познат под псевдонимот Куманова.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 84