Мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мај, од молитвеникот на војводата од Бери, 15 век
Rosa chinensis, цветен симбол на месецот мај

Мај или косар — петтиот месец во годината според грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден. Според црковното сметање на циклусите, мај е осми месец.

Во Јапонија се зборува за т.н. “мајско боледување“, односно боледување кое е типично за учениците и работниците кои почнуваат да чувствуваат замор од учењето и работата. Причината за таквата истоштеност е јапонскиот обичај учебната и работната година да започнува на 1 април.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Месецот мај името го добил или според старогрчката божица на природата Маја, или според древноримската божица на плодноста Бона Деја, чиј празник бил во мај.

Старословенското име на овој месец било тревен, буквално „тревен месец“; месец во кој никнува тревата.

Празници во мај[уреди | уреди извор]

Мај како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Мај се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Светиот великомаченик Георгиј
  2. Johan Volfgang Gete, Pesme. Beograd: Rad, 1964, стр. 106.
  3. Johan Volfgang Gete, Pesme. Beograd: Rad, 1964, стр. 9-10.
  4. Miroslav Krleža, Lirika. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 13-16.
  5. Артур Рембо, Боравак у паклу. Београд: Култура, 1968, стр. 73.
  6. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 284-285.