Ден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денединица за време која се однесува на оној дел од деноноќието кој трае од изгрејсонце до зајдисонце.

Денот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 85.
  2. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 118.
  3. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 85-86.
  4. Aleksandar Solženjicin, Jedan dan Ivana Denisoviča. Beograd: Paideia, 2006.
  5. Дејвид Николс, Еден ден. Скопје: Три, 2012.
  6. Bastion works & rew>>works, AG Records, PMG Recordings, Lithium Records.
  7. YouTube, The Cure - In Between Days (Official Video) (пристапено на 26.9.2019)
  8. [Haustor 1981. 1984. 1985. 1988. City Records, 2006.
  9. DISCOGSBlack Grape ‎– It's Great When You're Straight...Yeah (пристапено на 1.9.2019)
  10. YouTube, Sinéad O’Connor - I Do Not Want What I Haven't Got (1989) (пристапено на 29.9.2019)