Оливера Ќорвезироска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оливера Ќорвезироска (родена во Куманово, на 29 ноември 1965) — македонска писателка, поетеса, есеистка и критичарка.

Оливера Ќорвезироска
Роден/аМарковиќ
29.11.1965
Куманово, СФРЈ

Животопис[уреди | уреди извор]

Оливера Ќорвезироска (родена Марковиќ) е родена во Куманово на 29 ноември 1965 година. Основно и средно училиште завршила во Куманово, а Филолошки факултет во Скопје, каде живее и работи. По дипломирањето, таа се вработила во НИП „Нова Македонија“ како лектор. Во 1985 година станала членка на Друштвото на писатели на Македонија.[1][2][3]

Творештво[уреди | уреди извор]

Делата на Ќорвезироска се преведени на: албански, српски, англиски, француски, турски, чешки, словенечки, полски, руски, унгарски и бугарски јазик. Исто така, таа е застапена во петнаесетина антологии на современиот македонски расказ, објавени во Македонија и во странство.[3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Ќорвезироска е автор на следниве дела:[3]

 • „Трети кат“ (поезија)
 • „Високите бели“ (поезија)
 • „Кифличката Мирна“ (роман за деца)
 • „Мојот брат од тринаесеттиот кат“ (роман за деца)
 • „Дедо Миле“ (сликовница - со Глигор Костовски-Гишо)
 • „Отвораат ли сништата работа“ (критика и есеистика)
 • „Еден Текст и една жена“ (критика и есеистика)
 • „Заклученото тело на Лу“ (роман)
 • „Страдањата на младиот лектор“ (раскази)
 • „(С)плетени раскази“ (раскази)
 • Две перници“ (раскази)
 • „Новелички без шеќер“ (раскази)
 • „(Со)шиени раскази“ (раскази)
 • „Улиците што ги нема“ (раскази)
 • „Аб'т“ (роман)
 • „Дедо Миле“ (сликовница - со Владимир Лукаш)

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, за книгата „(С)плетени раскази“, Ќорвезироска ја добила наградата за најдобра проза на Друштвото на писателите на Македонија - „Стале Попов“.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. okno.mk
 2. www.radiomof.mk
 3. 3,0 3,1 3,2 Оливера Ќорвезироска, Две перници. Скопје: Три, 2010, стр. 183.