Анте Поповски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анте Поповски.tif
Роден Анте Поповски
3 јуни 1931
Лазарополе, денешна Македонија Македонија
Починал 1 октомври 2003
Скопје
Националност Македонец
Познат по:
Непокор
Глас од дамнина
Оковано време
Занимање поет
есеист
публицист
академик


Анте Поповски (Лазарополе, 3 јуни 1931 - Скопје, 1 октомври 2003) — македонски поет, есеист, препејувач и публицист. Дипломирал медицина, но решил да си го посвети животот на литературата. Учествува во основањето на МААК. Бил директор на НИП „Нова Македонија“ и на „Вардар филм“, а во два мандати и претседател на Друштвото на писателите на Македонија. Член на МАНУ од 2001 година.

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

 • Одблесоци (поезија, 1955)
 • Вардар (поезија, 1958)
 • Самуил (поезија, 1963)
 • Непокор (поезија, 1964)
 • Камена (поезија, 1972)
 • Тајнопис (поезија, 1975)
 • Љубопис (поезија, 1980)
 • Родопис (поезија, 1981)
 • Сина песна (поезија, 1984)
 • Глас од дамнина (со литературно-историски и поетолошки карактер, 1986)
 • Ненасловена (поезија, 1988)
 • Оковано време (статии и коментари, 1991)
 • Меѓу животот и знаците (есеи, 1991)
 • Провиденија (поезија, 1995)
 • Окото, светлините (есеи, 1996)

Избори од неговата поезија во посебни книги се објавени во Албанија, Грција, Франција, Русија, Турција, Италија, Германија, Велика Британија, Индија.

Награди[уреди | уреди извор]

Добитник е на наградите „Браќа Миладиновци“, „11 Октомври“, „Кочо Рацин“, „Гоцева повелба“ и на Меѓународната награда за најдобра песна „Premio Europa“.

Поезија[уреди | уреди извор]