Дејан Дуковски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дејан Дуковски (Скопје, 25 април 1969) — истакнат македонски драмски автор. Дипломира драматургија на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1990). По дипломирањето работи како драматург во Македонската радио-телевизија (1990-1993). Во 1993 година на ФДУ е избран за асистент по предметот филмско и телевизиско сценарио, а од 1996 година е доцент на Катедрата за драматургија[1].

Книжевно творештво (драми)[уреди | уреди извор]

 • „Балканска гротеска“ (1988)
 • „Последниот балкански вампир“ (1989)
 • „Силјан штркот шанца“ (1991)
 • „Џинот и седумте џуџиња“ (1991)
 • „Балканот не е мртов“ (1992)
 • „Буре барут“ (1994)
 • „Маме му ебам кој прв почна“ (1996)
 • „Другата страна“ (2003)
 • „Празен град“ (2007)[2]

Сценарија за играни филмови[уреди | уреди извор]

 • „Светлосиво“ (1993)
 • „Буре барут“ (1995)

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Според сценариото на „Буре барут“ е снимен игран филм, копродукција на продуцентските куќи од Македонија, Франција, Германија, Турција, Југославија и од Грција. Филмот учествува на познати светски фестивали и ги добива наградите: FIPRESCI - награда од критиката на Фестивалот во Венеција (1998); Награда на Европската асоцијација на критичарите (Лондон, 1998); Гран-при на Фестивалот во Анталија, Турција (1998); Награда,„Бронзена камера 300“ на Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ (Битола, 1998); Гран-при на меѓународен филмски фестивал (Хаифа, Израел, 1999).

„Буре барут“ е најпоставуваниот драмски текст на Дуковски и е изведуван во Грција, Јапонија, Германија, Хрватска, Данска, Холандија, Шведска, Бугарија.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда за најдобар современ драмски текст на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ - Прилеп, за драмските текстови „Балканот не е мртов“ (1993) и „Буре барут“ (1995);
 • Гран-при на меѓународниот театарски фестивал БИТЕФ за драмскиот текст „Маме му ебам кој прв почна“ (Белград, 1997)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристевски, Гоце (2001). Преглед на современата македонска драма. Штрк.
 2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 84.