Димче Коцо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Димче Коцо.tif
Роден 10 октомври 1910
Охрид,  Македонија
Починал 1993
Националност Македонец
Занимање историчар на уметност, ликовен критичар, археолог

Димче Коцо (Охрид, 10 октомври 1910 - 1993) бил македонски и југословенски историчар на уметноста, ликовен критичар и автор на голем број трудови од областа на средновековната уметност и археологијата.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Димче Коцо е роден на 10 октомври 1910 година во Охрид. Извесно време го посетувал Уметничкото резбарско школо во Охрид. Истовремено почнал да учи и во Уметничкото занаетчиско училиште во Белград и да студира Историја на уметност на Филозофскиот факултет во Белград, на кој дипломирал во 1936 година. Во 1945 година се вратил во Скопје и го иницирал формирањето на Народниот музеј во Скопје и работел како негов директор, а истовремено почнал да предава историја на уметност на Филозофскиот факултет во Скопје. Бил член на ДЛУМ од 1945 година. Од 1969 година Коцо е член на МАНУ. Истата година тој е избран и за doctor honoris causa на Универзитетот во Безансон.[2] Починал во 1993 година. Во 2010 година по повод сто годишнината од неговото раѓање, била отвпорена изложба на шеесеттина дела од таписерии, масла, акварели, цртежи и скулптури.[3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Како историчар на уметноста и ликовен критичар објавил повеќе статии од областа на средновековната уметност, современата уметност, како и археологијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Svetislav Đurić (1975) (на српскохрватски). Katalog knjiga na jezicima jugoslovenskih naroda, 1868-1972. Narodna biblioteka SR Srbije. 
  2. „Свечен собир во МАНУ по повод сто години од раѓањето на академик Димче Коцо“ (на македонски). Курир. Вторник, 14 Декември 2010 15:37. http://kurir.mk/makedonija/kultura/11613-Svecen-sobir-vo-MANU-po-povod-sto-godini-od-raganjeto-na-akademik-Dimce-Koco-. посет. 30 јануари 2011 г. 
  3. „Стогодишнина од раѓањето на уметникот Димче Коцо“ (на македонски). Журнал. 13 декември. http://www.zurnal.mk/mk/cont.asp?k=21208181241&s=16100914291&ID=1312109283. посет. 30 јануари 2011 г.