Ѓурѓе Бошковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓурѓе Бошковиќ
Ђурђе Бошковић
Роден 11 април 1904
Белград
Починал 29 јуни 1990
Белград
Националност Србин
Занимање универзитетски професор, академик

Ѓурѓе Бошковиќ (Белград, 11 април 1904 - Белград, 29 јуни 1990 ) – историчар на уметноста и архитектурата и археолог, универзитетски професор, член на МАНУ надвор од работниот состав од 26 јули 1974 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бошковиќ е роден во Белград на 11 април 1904 година. Дипломирал на Техничкиот факултет (Архитектонски отсек) во Белград (1928). Првин бил кустос на Историско-уметничкиот музеј во Белград (1930-1934), а потоа преминал на работа на Техничкиот факултет. Во текот на Втората светска војна бил во заробеништво (1941), а подоцна во казненички логор (1943). Бил избран за почесен доктор на Универзитетот во Белград (1971) и член на ЈАЗУ (1976), претседател на Националниот комитет и потпретседател на Меѓународниот комитет за словенска археологија (УИАС), претседател на Националниот комитет и член на Меѓународниот комитет за историја на уметноста (ЦИХА). Ја проучувал и материјалната и духовната култура на Македонија, посебно во средниот век. Вршел конзерваторски работи во Старо Нагоричане, Кумановско.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

  • Архитектура средњег века, Београд, 1957 (IV изд. 1976)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 200. ISBN 978-608-203-023-4.