Манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Манастир (грч: μοναστήριον монастирион, самостан; од μόνος - еден, сам и στηρίζω - крепост; старословенски: општежитие) е место каде се живее монашки живот во аскетство, пост, молитва послушност и сиромаштво. Манастирите може да претставуваат помали цркви.

Манастирот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Манастирот се јавува како тема во уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рајнер Марија Рилке, Искуство тишине. Београд: Paideia, 2014, стр. 94.
  2. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 112-113.