1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1993 г.  во други календари
Грегоријански календар 1993
MCMXCIII
Ab urbe condita 2746
Асирски календар 6743
Бахајски календар 149–150
Бенгалски календар 1400
Берберски календар 2943
Будистички календар 2537
Бурмански календар 1355
Византиски календар 7501–7502
Еврејски календар 5753–5754
Ерменски календар 1442
ԹՎ ՌՆԽԲ
Етиопски календар 1985-1986
Игбоански календар 993–994
Ирански календар 1371–1372
Исламски календар 1413–1414
Јапонски календар Хеисеи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬申年月日
(4629/4689)
— до —
癸酉年月日
(4630/4690)
Коптски календар 1709–1710
Корејски календар 4326
Календар Мингуо Република Кина 82
民國82年
Селевкидски календар 2304–2305
Тајландски сончев календар 2536
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2049–2050
 - Шака самват 1915–1916
 - Кали југа 5094–5095
Француски револуционерен календар CCICCII
201–202
Холоценски календар 11993
Џуче-календар 82

1993 (MCMXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1993. година од новата ера, 993. од вториот милениум, 93. од 20 век и четвртта од 1990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7501 и 7502 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6743 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5753 и 5754 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2746.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1993. година се протега во 4629 и 4630, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4689 и 4690 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2536. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1413 и 1414 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]