Владо Камбовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владо Камбовски
Владо Камбовски.jpg
Деветти претседател на МАНУ
На должноста
2011–2015
Претходник Георги Старделов
Наследник Таки Фити
Министер за правда
На должноста
30 ноември 1998 – 28 декември 1999
Претходник Ѓорѓи Спасов
Наследник Џевдет Насуфи
Лични податоци
Роден(а) 5 јануари 1948
Битола, СР Македонија СР Македонија
Националност Македонец
Установа Правен факултет
Професија правник
политичар
академик
Вероисповед Православна

Владо Камбовски (роден на 5 јануари 1948 во Битола) — македонски правник, универзитетски професор и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Камбовски завршил основно и средно образование во родниот град. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје во учебната 1969/1970 година кога бил избран за асистент на Катедрата за кривично право на Правниот факултет во Скопје. Во учебната 1972/1973 година се запишал на постдипломски студии по казнено право на Правниот факултет во Загреб.

Студиите ги завршил со одличен успех и во мај 1975 година ја одбранил магистерската работа на тема „Доброволно откажување од извршување кривично дело”. Од 15 јули 1975 до 1 јуни 1976 бил на отслужување на воениот рок.

Во 1977 година бил избран за предавач и држел предавања по кривично право на правните факултети во Скопје и во Битола, како и на Факултетот за безбедност во Скопје. Во 1980 година на Правниот факултет во Скопје ја одбранил докторската дисертација. Истата година бил избран за доцент по предметот кривично право, а потоа и за декан на Факултетот за безбедност, која должност ја вршел до 1984 година. Од 1984 до 1986 година ја вршел должноста директор на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања во Скопје.

Во периодот од 1986 до 1989 година бил потпретседател на Извршниот совет на Собранието на СРМ од 1986, а од март 1989 до јули 1992 бил член на Сојузниот извршен совет и сојузен секретар за правосудство и управа. Бил и претседател на Републичката комисија за односи со верските заедници, до април 1989 година.[1] По независноста на Македонија, од 1 декември 1998 до 28 декември 1999 ја вршел должноста министер за правда во Владата на Република Македонија.

За редовен професор на Правниот Факултет бил избран во 1992 година, а реизбран во 2000 година. Во мај 2006 година бил избран за редовен член на МАНУ. Во декември 2011 година бил избран за претседател на МАНУ.[2], и на оваа функција се задржал до 2015 година.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда „11 Октомври“ во 2012 година [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Ѓорѓи Спасов
Министер за правда на Република Македонија
30 ноември 199828 декември 1999
Наследник
Џевдет Насуфи