Ташко Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ташко Георгиевски
Ташко Георгиевски.jpg
Роден 15 март 1935(1935-03-15)
с. Кронцелево, Воденско
Починал 13 април 2012(2012-04-13) (возр. 77)
Скопје, Македонија
Занимање писател и сценарист

Ташко Георгиевски (15 март 1935 - 13 април 2012) — македонски раскажувач, романописец и филмски сценарист, по потекло од Егејска Македонија. Во современата македонска книжевност внел оригинални теми со изразита национална боја. Главна тема кај Георгиевски се трагичните прогонства и преселби на егејските Македонци, нивните несреќи и раселувањето по војната. Членувал во МАНУ од 1983 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Георгиевски е роден на 15 март 1935 г. во с. Кронцелево, Воденско. Студирал на Филолошкиот факултет во Скопје. Работел во редакцијата на весникот „Млад борец“ и во списанието „Современост“. Бил уредник во Македонската телевизија и во издавачките куќи „Мисла“ и „Македонска книга“. Ги има добиено наградите: „Кочо Рацин“, „11 Октомври“, „13 Ноември“, „Стале Попов“, „Рациново признание“.

Почина на 13 април 2012 во Скопје, на возраст од 77 години.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

 • „Ние зад насипот“ (раскази, 1957)
 • „Луѓе и волци“ (роман, 1960)
 • „Ѕидови“ (роман, 1962)
 • „Суви ветрови“ (раскази, 1964)
 • „Црно семе“ (роман, 1966)
 • „Змиски ветар“ (роман, 1969)
 • „Црвениот коњ“ (роман, 1975)
 • „Куќа под калето“ (раскази, 1978)
 • „Време на молчење“ (роман, 1978)
 • „Рамна земја“ (роман, 1981)
 • „Плочата на животот“ (автобиографски записи, 1987)
 • „Кајмакчалан“ (роман, 1992)
 • Црно семе / Црвениот коњ / Жолтиот трендафил (филмски сценарија, 1997)
 • „Исчезнување“ (роман, 1998)[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Почина писателот Ташко Георгиевски“. МРТВ. 15 април 2012. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 15 април 2012.
 2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 58.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]