Луан Старова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Луан Старова е македонски писател, член на МАНУ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

На 28 април 2015 година на Старова му била врачена наградата „Роман на годината“ што ја доделува „Утрински весник“. Наградата му била доделена за романот „Балканвавилонци“, објавена од МАНУ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Луан Старова ја доби наградата за „Роман на годината“, Дневник, година XIX, број 5754, сабота, 30 април 2015, стр. 23.