Награда „Св. Климент Охридски“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Св. Климент Охридски — највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност. Во една година можат да се доделат најмногу до пет награди. Се доделува на 8 декември - денот на Св. Климент Охридски.

Првпат била доделена во 1969 година.[1]

Добитници[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ДРЖАВНА НАГРАДА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" (8 декември)“. Министерство за култура. Посетено на 26 ноември 2021.
 2. http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12991036173&id=9&setIzdanie=21857[мртва врска]
 3. http://www.kirilica.com.mk/vest2010.asp?id=60717[мртва врска]
 4. http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=1437[мртва врска]
 5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2015-02-21.
 6. http://www.sobranie.mk/2014-df8a0d5a-b100-4c8d-80c9-6c601f98589c-ns_article-dodeluvanje-na-drzavnata-nagrada-sv-kliment-ohridski.nspx
 7. http://kurir.mk/makedonija/vesti/222434-Ova-se-dobitnicite-na-nagradata-SvKliment-Ohridski-za-2015[мртва врска]
 8. Жарко Башески меѓу добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“
 9. Соопштени добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“ за 2017[мртва врска]
 10. Државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе се додели утре
 11. Ова се добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“[мртва врска]
 12. Стефанова, Нина (8 декември 2020). „Заради застојот во Собранието – наградата "Свети Климент Охридски" не се додели“. Телма. Посетено на 12 декември 2020.