Томо Босанац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томо Босанац
Tomo Bosanac
Роден 15 мај 1918
Бјеловар
Починал 12 август 2003
Загреб
Националност Хрват
Занимање стопанственик, универзитетски професор, академик

Томо Босанац (Бјеловар, 15 мај 1918 - Загреб, 12 август 2003 ) – електроинженер, доктор на технички науки, редовен професор на Електротехничкиот факултет во Загреб, член на ЈАЗУ (ХАЗУ) и член на МАНУ надвор од работниот состав од 1994 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Босанац е роден во Стари Плавници, населба во Бјеловар, на 15 мај 1918 година. Работејќи во фабриката „Раде Кончар“ (каде што еден период бил и директор) реализирал голем број комплексни проекти меѓу кои и генераторите за ХЦ „Вруток“. Од владата на ФНРЈ во 1949 година ја добил наградата „Никола Тесла“. Бил директор на Институтот „Руѓер Бошковиќ“ во Загреб. Работел на фреквенциски инвертори и на нивната примена главно за термички цели.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

  • „Нуклеарна пропулзија“ (со Буљан и Стибиљ),
  • „Електромагнетни полиња“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 196–197. ISBN 978-608-203-023-4.