Награда „Стале Попов“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимениот писател видете тука
Споменик на Стале Попов на Мостот на уметноста

Стале Попов претставува награда, највисоко прозно признание што го доделува Друштвото на писателите на Македонија воспоставена во 1975 година.[1] Таа го носи името на еден од најголемите македонски писатели - Стале Попов и се доделува за најдобра прозна книга објавена во претходната година. Традиционално се доделува заедно со другите три награди на ДПМ на 13 февруари секоја година на денот на основањето на друштвото.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Добитник За книгата
1987 Паскал Гилевски
2004[2] Лидија Димковска Скриена камера
2007[3] Блаже Миневски Нишан
2008[4] Влада Урошевиќ Невестата на змејот
2009[5] Димитар Пандев Пропатување низ приказните
2011[6] Петре Димовски Бродови
2012[7] Лидија Димковска Резервен живот
2013[8] Венко Андоновски Ќерката на математичарот
2014[9] Божин Павловски Рогот на љубовта
2015[10] Оливера Николова Кадифената покривка
2016[11] Лилјана Пандева Доилката
2017[12] Јагода Михајловска-Георгиева Манастир Фуентерабија
2018[13] Влада Урошевиќ Маџун
2019[14] Јован Стрезовски Чувар на тајни

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1187. ISBN 978-608-203-024-1.
 2. „Награда за романот „Скриена камера" на Димковска“. Дневник. Посетено на 6 мај 2020.
 3. „Наградата „Стале Попов" за „Нишан" на Миневски“. 29 јануари 2008. Посетено на 6 мај 2020.
 4. „Награди за Урошевиќ и Василевски“. Време. 4 февруари 2009. Посетено на 6 мај 2020.
 5. „ДПМ ги додели наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Макфакс. Посетено на 6 мај 2020.
 6. „Петре Димовски добитник на престижната награда „Стале Попов". Посетено на 6 мај 2020.
 7. „ДПМ ги награди Ацевска и Димковска“. Радио Слободна Европа. Посетено на 6 мај 2020.
 8. „Ташковски и Андоновски – добитници на наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Радио Слободна Европа. Посетено на 6 мај 2020.
 9. „Во ДПМ соопштени добитниците на наградите за 2014 година“. Cooltura. Посетено на 6 мај 2020.
 10. „ДПМ ги соопшти добитницие на петте годишни награди за 2015“. Посетено на 6 мај 2020.
 11. „ДПМ ги објави добитниците на наградите за најдобри книжевни дела во 2016 година“. Посетено на 6 мај 2020.
 12. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 6 мај 2020.
 13. „ДПМ ќе ги додели годишните книжевни награди за 2018“. Посетено на 6 мај 2020.
 14. „ДПМ ГИ СООПШТИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА 2019 ГОДИНА“. Посетено на 6 мај 2020.