Димитар Пандев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитар Пандев
Занимањепрофесор
НационалностМакедонец
Државјанствомакедонско
ОбразованиеФилолошки факултет Универзитет „Св. Кирил и Методиј“
ПредметСовремена македонска книжевност
Книжевно движењелингвистика, македонска книжевност

Димитар Пандев — филолог и литературен критичар. Роден е на 17 мај 1958 година во Охрид. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Магистрирал на тема „Тиквешкиот зборник - лингвистичка анализа“, а докторирал на темата „Лесновскиот паренезис од 1353 - лингвистичка анализа“. Работи како професор на Филолошкиот факултет во Скопје. Член на ДПМ од 1987 година.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

 • Согледби (есеи и критики, 1981)
 • Карписко евангелие (монографија, 1995, соавторство)
 • Македонски јазик за средно образование (учебник, 1997)
 • Меѓу црквата и чаршијата (2015)

Табела 1. Преглед на најзначајните дела[уреди | уреди извор]

 • година жанр име на делото
 • 1981 есеи Согледби
 • 1995 монографија Карписко евангелие
 • 1996 роман Средновековни романи и раскази
 • 1997 учебник Македонски јазик за средно образование
 • 1999 анализа Тиквешки зборник

Критики[уреди | уреди извор]

 • Прличев како филолог (Литературен збор стр. 39-45, 1992)
 • Македонскиот јазик од Илинден (1903) до АСНОМ (1944). итн

Награди[уреди | уреди извор]

Добитник е на наградите:

 • „Млад борец“
 • „Гоце Делчев“
 • 2009 - „Стале Попов“ за „Пропатување низ приказните“[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 192.
 2. „ДПМ ги додели наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Макфакс. Посетено на 6 мај 2020.