Мост на уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на уметноста
Носипешачки
МинуваВардар
Особености
Вк. должина83 м
Ширина9,2 / 12 м
Историја
ПроектантКоста и Викторија Мангаровски
Трошок2,5 милиони евра

Мост на уметностапешачки мост преку реката Вардар во центарот на Скопје. На него се поставени многу статуи на познати уметници. Сместен е помеѓу мостот „Слобода“ и мостот „Око“. Мостот е изграден во склоп на поголемиот проект „Скопје 2014“ и неговата изградба чини 2,3 милиони евра.[1]

На мостот има вкупно 27 скулптури, по 13 на секоја страна и една во средината. Долг е 83 метри и широк 9,2 м, со тоа што средишниот дел се проширува до 12 м.

Личности со статуи на мостот[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]