Јован Стрезовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јован Стрезовскимакедонски поет, раскажувач и романописец, роден во 1931 година во с.Подгорци, Струшко. Бил долгогодишен директор на Струшките вечери на поезијата.[1]

Автор е на книгите поезија Свет во свет“, „Орфеј на бескрајот“ и „Блик“; на книгите поезија за деца „Светулки“, „Шарени песни“, „Шарено огледало“, „Од Северен до Јужен пол„ и други; на романите „Вода“, „Свето проклето“, „Зарек“, „Злодобро“, „Еретик“, „Животраг“, „Последно прибежиште“ и на романите за деца „Патот до зората“, „Братско стебло“, „Синови“, „Саатот кукавица“, а ги објавил и книгите раскази за деца „Последниот фишек“, „Зелени очила“, како и повеќе книги раскази за возрасни.

Награди[уреди | уреди извор]

Значење и влијание[уреди | уреди извор]

Својата песна „Волкот“ македонскиот поет Анте Поповски му ја посветил на Јован Стрезовски.[5]

Надворешна врска[уреди | уреди извор]

Интервју со Јован Стрезовски по повод доделувањено на наградата "Ацо Шопов"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 250 - 251.
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 9, стр. 95
  3. Wurth, Kiene Brillenburg (2009-03-02). Musically Sublime. Fordham University Press. стр. 72–103. ISBN 9780823230631. http://dx.doi.org/10.5422/fso/9780823230631.003.0004. 
  4. Прв добитник на наградата „Державин“ е поетот Јован Стрезовски
  5. Анте Поповски, Дрво што крвави. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 41.