Ацо Шопов (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимениот поет видете тука
Биста на Ацо Шопов, дело на Васил Василев

Ацо Шопов претставува награда, највисоко поетско признание што го доделува Друштвото на писателите на Македонија. Таа го носи името на еден од најголемите македонски поети - Ацо Шопов и се доделува за најдобра книга поезија објавена во минатата година. Традиционално се доделува заедно со другите три награди на ДПМ на 13 февруари секоја година на денот на основањето на друштвото.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Година Добитник За книгата
1998[1] Михаил Ренџов Јас Оксиморон
2000[2] Матеја Матевски Внатрешен предел
2001[3] Анте Поповски Света песна
2002[4] Петар Т. Бошковски Критичка точка
2003[5] Гане Тодоровски Орач или воин
2004[6] Катица Ќулавкова Слеп агол
2005[7] Веле Смилевски Педесет допевања
2006[8] Ристо Лазаров Чехопек
2007[9] Вера Чејковска Рабови
2008[10] Иван Василевски Утки
2009[11] Јован Стрезовски Слоеви
2010[12] Благој Самоников Неизносена ведрина
2011[13] Ристо Г. Јачев Редење на времето
2012[14] Весна Ацевска Будност.Лотос
2013[15] Братислав Ташковски Лоши песни
2014[16] Радован Павловски Се случува вечност
2015[17] Славе Ѓорго Димоски Јазичен триптихон
2016[18] Гордана Михаилова Бошнакоска Песна на ридот
2017[19] Ристо Василевски Оди во кругот
2018[20] Виолета Танчева-Златева Патот
2019[21] Панде Манојлов Јужни реки
2020[22] Даниела Андоновска-Трајковска Математичка поезија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Димков, Тони (16 февруари 2010). „ТИВКИОТ ПОЕТ НА АПОКАЛИПСАТА“. Глобус Магазин (148).
 2. „Матеја Матевски го прифаќа признанието, ја одбива паричната награда“. Вест. Година: 1 Број:172 Петок 2/2/2001. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Анте Поповски ја доби наградата за најдобра поетска книга“. Дневник. Посетено на 2013-02-01.
 4. „Свечено врачување на книжевните награди“. Дневник. Посетено на 2013-02-01.
 5. „Гане Тодоровски ја доби наградата "Ацо Шопов" на ДПМ“. Вест. 1/30/2004. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. „Катица Ќулавкова со наградата за најдобра поезија“. Вест. Година: 5 Број:1380 Петок 2/4/2005. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 7. „Денови на книгата во Битола“. Вечер. Посетено на 2013-02-01.
 8. Поповска, Невена (6 февруари 2007, 16:52). „Наградата „Ацо Шопов" доделена на „Чехопек" од Ристо Лазаров“. Утрински Весник. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 9. „Рабови на Чејковска ја понесе "Ацо Шопов". Вечер. 1 февруари 2008  :: Бр. 13715. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 10. Поповска, Невена (3 февруари 2009, 18:13). „Василевски и Урошевиќ лауреати на наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов". Утрински Весник. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 11. „ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА ДПМ ЗА ПОЕЗИЈА И ПРОЗА ЗА 2009 ГОДИНА“. Култура во Македонија. Посетено на 2013-02-01.
 12. „Ацо Шопов за Неизносена ведрина, Ванчо Николески за Цар Салтан“. Вечер. Посетено на 2013-02-01.
 13. „Наградата „Ацо Шопов" за Ристо Г. Јачев, „Стале Попов" за Петре Димовски“. Марили. 10 февруари 2012 06:04. Посетено на 2013-02-01. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 14. „ДПМ ги награди Ацевска и Димковска“. Радио Слободна Европа. Посетено на 2013-02-01.
 15. „Ташковски и Андоновски – добитници на наградите „Ацо Шопов" и „Стале Попов"“. Радио Слободна Европа. Text "http://www.slobodnaevropa.mk/a/25254315.html" ignored (help); |access-date= бара |url= (help)
 16. „Награди за најуспешните книжевни остварувања“. Cooltura. Посетено на 2015-02-13.
 17. „ДПМ ги соопшти добитниците на петте годишни награди за 2015“. Посетено на 2015-02-03.
 18. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 2017-02-01.
 19. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 2018-02-01.
 20. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Посетено на 2019-02-07.
 21. „ДПМ ГИ СООПШТИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА 2019 ГОДИНА“. Посетено на 3 мај 2020.
 22. „ОБЈАВЕНИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ НА ДПМ ЗА КНИЖЕВНАТА ПРОДУКЦИЈА ВО 2020 ГОДИНА“. Посетено на 05.02.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)