Петар Т. Бошковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петар Т. Бошковски — роден во 1936 год. во с. Острилци, Крушевско. Починал на 15 јули 2006 година во Скопје.[1]

Од 1963 година членува во Друштвото на писателите на Македонија. Автор е на неколку стихозбирки, романи и драми. Избор од неговото творештво е објавен во четири тома.

Награди[уреди | уреди извор]

Бошковски е добитник на наградата:

и други книжевни награди и признанија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aldo Kliman (1973). Makedonskata kniževnost vo kniževnata kritika: Umetničko tvoreštvo. "Misla".
  2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 45 - 46.