Прејди на содржината

Панде Манојлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панде Манојлов
Роден/а2 мај 1948
Породин
Починат/а7 ноември 2020
Битола
Занимањепоет
НационалностМакедонец
Значајни делаПесна за Палестина

Панде Манојлов (Породин, 2 мај 1948 - Битола, 7 ноември 2020[1]) — македонски поет, раскажувач и новинар.[2] Најпознат е по песната за Палестина што ја напишал во 1982 година и ја објавил во весникот „Нова Македонија“ поради трагичните масакри во бегалските логори Сабра и Шатила во Либан.[3] Оваа песна во август 2006 година во радиото Монте Карло, во емисијата за арапски јазик, била прогласена за најубава странска песна посветена на Палестина.[4]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Манојлов е роден на 2 мај 1948 година во с. Породин, Битолско. Завршил Правен факултет во Скопје. Работел во редакцијата на весникот „Битолски весник“, Битола. Бил член на ДПМ од 1989 година.

Творештво

[уреди | уреди извор]

Манојлов бил автор на 29 книги меѓу кои:

 • Црвен немир во црвено пламти (поезија, 1971)
 • Соѕвездие на болот (поезија, 1977)
 • Огнена земја (поезија, 1983)
 • Блажевина (поезија, 1988)
 • За Битола, вековите и љубовта (поезија, 1989)
 • Обид да се влезе во нулата (раскази, 1996)
 • Срца, булки и снегулки (поезија за деца, 1997)
 • Македонски поетски молк (поезија, 1997)
 • Лет во сонот над Ајфеловата кула (поезија на македонски и француски, 1998)
 • Стап (хумористично-сатирични текстови, 2000)
 • Талија на Битолската сцена (театарски критики, 2002)
 • Песни за Никола и Дамјан (поезија за деца, 2003)
 • Љубов и Чемер (поезија,2005)
 • Тевекелиски песни (поезија, 2008)
 • Битола, Љубов моја (поезија, 2009)
 • Месечина со превез (поезија, 2011)
 • Последна корида на душата (раскази, 2014)
 • Ветровито време (поезија, 2015)
 • Далечен сон (поезија, 2016)
 • Јужни реки (поезија, 2019)
 • Песни за Палестина (поезија, 2019)[5]

Добитник е на наградите:

 • Награда „4 Ноември“ на градот Битола
 • „Ванчо Николески“ - Битола
 • „Струшко слово“ од Културниот центар „Бран“ и ревијата за книжевност „Бранувања“.[6]
 • Признание од државата Палестина[7]
 • Награда „Ацо Шопов“ за 2019 година, за збирката поезија „Јужни реки“[8]
 1. „Почина писателот Панде Манојлов“. Посетено на 9 ноември 2020.
 2. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 150-151
 3. „Во Битола изложени дела на Панде Манојлов, чија песна е неформална химна на Палестинците“, СДК, 3.11.2021
 4. „Најславната песна за Палестина е од Македонец“, МКnews, 3.6.2014.
 5. „Излезе книгата „Песни за Палестина“ од Манојлов“, „Нова Македонија“, 05.03.2019
 6. Мујо Бучпапај, Жарко Милениќ и Панде Манојлов – добитници на наградата „Струшко слово“
 7. „Битолскиот поет Панде Манојлов доби големо признание од Палестина“, Канал 5, 1.4.2017
 8. „ДПМ ГИ СООПШТИ ДОБИТНИЦИТЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА 2019 ГОДИНА“. Посетено на 3 мај 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]