Гордана Михаилова-Бошнакоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гордана Михаилова Бошнакоска
Роден Гордана Михаилова Бошнакоска
1 септември 1940
Битола, Македонија
Занимање поет, раскажувач и есеист

Гордана Михаилова Бошнакоска[1] е македонски поет, раскажувач и есеист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гордана Бошнакоска е родена во Битола на 1 септември 1940 година. Завршила средно образование. Била уредник во Македонската телевизија. Автор е на книгите: Времето го нема (поезија, 1965), Писма (поезија, 1974), Влегување во Делта (поезија, 1981), Босфорско лето (раскази, 1984), Нордиски љубовници (поезија, 1993), Њујорксон (поезија, 1993), Планини од картонски кутии (поезија, 1997). Добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-03-20. Посетено на 2010-12-22.
  2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 47.