Благој Самоников

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Благој Самоников
Роден(а)1942
Штип, Македонија
НационалностМакедонец
Познат(а) попоезија

Благој Самоников (Штип, 1942) — македонски поет.[1]

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

Благој Самоников е автор на поетските книги.[1]:

  • Големиот град, 1982
  • Погрешна претстава, 1986
  • Сомотска пустина, 1993
  • Книга без посвета, 1999
  • Патување за Итака, 2004
  • Вистини без искуство, 2007
  • Неизносена ведрина, 2010

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 580. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)
  2. „Награди на ДПМ за Благој Самоников и Ефтим Клетников“. Макфакс. Посетено на 25 јули 2022.