1942

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1942 г.  во други календари
Грегоријански календар 1942
MCMXLII
Ab urbe condita 2695
Асирски календар 6692
Бахајски календар 98–99
Бенгалски календар 1349
Берберски календар 2892
Будистички календар 2486
Бурмански календар 1304
Византиски календар 7450–7451
Еврејски календар 5702–5703
Ерменски календар 1391
ԹՎ ՌՅՂԱ
Етиопски календар 1934-1935
Игбоански календар 942–943
Ирански календар 1320–1321
Исламски календар 1360–1361
Јапонски календар Период Шова 17
(17年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛巳年月日
(4578/4638)
— до —
壬午年月日
(4579/4639)
Коптски календар 1658–1659
Корејски календар 4275
Календар Мингуо Република Кина 31
民國31年
Селевкидски календар 2253–2254
Тајландски сончев календар 2485
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1998–1999
 - Шака самват 1864–1865
 - Кали југа 5043–5044
Француски револуционерен календар CLCLI
150–151
Холоценски календар 11942
Џуче-календар 31

1942 (MCMXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1942. година од новата ера, 942. од вториот милениум, 42. од 20 век и трета од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7450 и 7451 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6692 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5702 и 5703 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2695.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1942. година се протега во 4578 и 4579, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4638 и 4639 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2485. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1360 и 1361 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: