Ху Ѓинтао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ху Ѓинтао на состанок во Пентагон

Ху Ѓинтао (на кинески: 胡錦濤, Hú Jǐntāo) е поранешен претседател на Народна Република Кина. На функцијата се задржал од 15 март 200314 март 2013 г. На местото го наследил Си Ѓинпинг.