18 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

18 август е 230-иот ден во годината според григоријанскиот календар (231-и во престапна година). Остануваат 135 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


Настани:

Никола Мартиновски
1201  Основан е градот Рига.
1572  Во Париз се венчале Анри IV од Навара и Маргарита де Валоа, во обид да се помират католиците и протестантите. Обидот не успеал, бидејќи само неколку дена подоцна се случила Бартоломејската ноќ.
1917  Голем пожар во Солун уништува 32% од градот и остава преку 70.000 луѓе без покрив над главата.
1943  На Славеј Планина, Дебарца формиран e првиот македонски партизански баталјон Мирче Ацев; овој ден се слави како Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ).
1958  Во САД е објавен контроверзниот роман на Владимир Набоков - Лолита.
1969  Џими Хендрикс, со познатата изведба на американската национална химна, го затвора Вудсток.
1992  Лери Берд се повлекува од активно играње кошарка.

Родени:

1450  Марко Марулиќ — хрватски поет.
1685  Брук Тејлор — англиски математичар.
1750  Антонио Салиери — италијански композитор и диригент.
1814  Иван Мажураниќхрватски поет.
1898  Стојан Христов — американски писател.
1903  Никола Мартиноскимакедонски ликовен уметник.
1933  Жист Фонтен — француски фудбалер.
1933  Роман Полански — полско-француски режисер.
1936  Роберт Редфордамерикански глумец.
1942  Радко Полич — југословенски и словенечки глумец.
1952  Патрик Свејзи — американски глумец.
1969  Едвард Нортонамерикански глумец.
1969  Кристијан Слејтерамерикански глумец.
1984  Роберт Хут — германски фудбалер.
1992  Богдан Богдановиќ — српски кошаркар.

Починале:

1276  Адријан V — римски папа.
1503  Александар VIримски папа.
1559  Павле IV — римски папа.
1642  Гвидо Ренииталијански сликар — припадник на болоњската барокна школа.
1850  Оноре де Балзакфранцуски писател.
1872  Петар Прерадовиќ — хрватски писател.
1977  Тибор Дери — унгарски писател.

Празници:

  Ден на Армијата на Република Македонија (АРМ)
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември