Роберт Редфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Роберт Редфорд (англиски: Robert Redford) (18 август 1936) е американски филмски актер и режисер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Редфорд на Канскиот фестивал, 1990 г.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во октомври 2014 година, филмското здружение „Линколн центар“ од Њујорк соопштило дека Редфорд е добитник на наградата „Чаплин“, која се доделува за животно дело. Наградата му била доделена за неговото творештво како глумец, но исто така и за неговиот придонес за развојот на филмот во својство на основач на филмскиот фестивал „Санденс“.[1]

Редфорд на премиерата на документарниот филм „The New Heroes“, 2005 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Роберт Редфорд ќе добие награда за животно дело“, Дневник, година XVIII, број 5591, вторник, 14 октомври 2014, стр. 21.