Прејди на содржината

1936

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1936 во разни календари
Грегоријански календар1936
MCMXXXVI
Ab urbe condita2689
Ерменски календар1385
ԹՎ ՌՅՁԵ
Асирски календар6686
Бахајски календар92–93
Балиски календар1857–1858
Бенгалски календар1343
Берберски календар2886
Будистички календар2480
Бурмански календар1298
Византиски календар7444–7445
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4632 или 4572
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4633 или 4573
Коптски календар1652–1653
Етиопски календар1928–1929
Еврејски календар5696–5697
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1992–1993
 - Сачка ера1857–1858
 - Кали-југа5036–5037
Холоценски календар11936
Игбоански календар936–937
Ирански календар1314–1315
Исламски календар1354–1355
Јапонски календарШова 11
(昭和11年)
Јавански календар1866–1867
Џуче-календар25
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4269
Мингуо-календарР. Кина 25
民國25年
Нанакшахи468
Тајландски сончев календар2478–2479
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2062 или 1681 или 909
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2063 или 1682 или 910

1936 (MCMXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1936 година од новата ера, 936. од вториот милениум, 36. од XX век и седма од 1930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7444 и 7445 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6686 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5696 и 5697 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2689.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1936 година се протега во 4572 и 4573, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4632 и 4633 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2479. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1354 и 1355 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

  • 9 мај - Во Солун, грчката полиција насилно го задушува штрајкот на тутунските работници, при што се убиени 12-мина, а стотици се повредени.

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1936 на Ризницата ?