Октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< октомври >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31Октомври или Листопад е десеттиот месец во годината според Грегоријанскиот календар и еден од седумте месеци според овој календар што имаат 31 ден.

Октомври како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Октомври се јавува како тема во делата од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miroslav Krleža, Lirika. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 36-37.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември