1450

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1450 во разни календари
Грегоријански календар1450
MCDL
Ab urbe condita2203
Ерменски календар899
ԹՎ ՊՂԹ
Асирски календар6200
Балиски календар1371–1372
Бенгалски календар857
Берберски календар2400
Будистички календар1994
Бурмански календар812
Византиски календар6958–6959
Кинески календар己巳(зем. змија)
4146 или 4086
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4147 или 4087
Коптски календар1166–1167
Етиопски календар1442–1443
Еврејски календар5210–5211
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1506–1507
 - Сачка ера1371–1372
 - Кали-југа4550–4551
Холоценски календар11450
Игбоански календар450–451
Ирански календар828–829
Исламски календар853–854
Јапонски календарХотоку 2
(宝徳2年)
Јавански календар1365–1366
Јулијански календар1450
MCDL
Корејски календар3783
Мингуо-календар462 пред Р. Кина
民前462年
Нанакшахи−18
Тајландски сончев календар1992–1993
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1576 или 1195 или 423
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1577 или 1196 или 424

1450 (MCDL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1450 година од новата ера, 450. од вториот милениум, 50. од XV век и прва од 1450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6958 и 6959 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6200 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5210 и 5211 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2203.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1450 година се протега во 4086 и 4087, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4146 и 4147 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1993. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 853 и 854 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1450 на Ризницата ?