1401

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1401 г.  во други календари
Грегоријански календар 1401
MCDI
Ab urbe condita 2154
Асирски календар 6151
Бахајски календар -443–-442
Бенгалски календар 808
Берберски календар 2351
Будистички календар 1945
Бурмански календар 763
Византиски календар 6909–6910
Еврејски календар 5161–5162
Ерменски календар 850
ԹՎ ՊԾ
Етиопски календар 1393-1394
Игбоански календар 401–402
Ирански календар 779–780
Исламски календар 803–804
Јапонски календар Оеи 8
(8年)
Јулијански календар 1401    MCDI
Кинески календар 庚辰年月日
(4037/4097)
— до —
辛巳年月日
(4038/4098)
Коптски календар 1117–1118
Корејски календар 3734
Календар Мингуо 511 пред РК
民前511年
Селевкидски календар 1712–1713
Тајландски сончев календар 1944
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1457–1458
 - Шака самват 1323–1324
 - Кали југа 4502–4503
Холоценски календар 11401
Џуче-календар нема (пред 1912)

1401 (MCDI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1401. година од новата ера, 401. од вториот милениум, 1. од 15 век и втора од 1400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6909 и 6910 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6151 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5161 и 5162 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2154.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1401. година се протега во 4037 и 4038, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4097 и 4098 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1944. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 803 и 804 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Непознат датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Франческо I Сфорца

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1401 на Ризницата ?