1418

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1418 во разни календари
Грегоријански календар1418
MCDXVIII
Ab urbe condita2171
Ерменски календар867
ԹՎ ՊԿԷ
Асирски календар6168
Балиски календар1339–1340
Бенгалски календар825
Берберски календар2368
Будистички календар1962
Бурмански календар780
Византиски календар6926–6927
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4114 или 4054
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4115 или 4055
Коптски календар1134–1135
Етиопски календар1410–1411
Еврејски календар5178–5179
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1474–1475
 - Сачка ера1339–1340
 - Кали-југа4518–4519
Холоценски календар11418
Игбоански календар418–419
Ирански календар796–797
Исламски календар820–821
Јапонски календарОеј 25
(応永25年)
Јавански календар1332–1333
Јулијански календар1418
MCDXVIII
Корејски календар3751
Мингуо-календар494 пред Р. Кина
民前494年
Нанакшахи−50
Тајландски сончев календар1960–1961
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1544 или 1163 или 391
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1545 или 1164 или 392

1418 (MCDXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1418 година од новата ера, 418. од вториот милениум, 18. од XV век и деветта од 1410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6926 и 6927 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6168 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5178 и 5179 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2171.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1418 година се протега во 4054 и 4055, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4114 и 4115 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1961. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 820 и 821 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Карло Ѕено

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1418 на Ризницата ?