1467

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1467 во разни календари
Грегоријански календар1467
MCDLXVII
Ab urbe condita2220
Ерменски календар916
ԹՎ ՋԺԶ
Асирски календар6217
Балиски календар1388–1389
Бенгалски календар874
Берберски календар2417
Будистички календар2011
Бурмански календар829
Византиски календар6975–6976
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4163 или 4103
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4164 или 4104
Коптски календар1183–1184
Етиопски календар1459–1460
Еврејски календар5227–5228
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1523–1524
 - Сачка ера1388–1389
 - Кали-југа4567–4568
Холоценски календар11467
Игбоански календар467–468
Ирански календар845–846
Исламски календар871–872
Јапонски календарБуншо 2 / Онин 1
(応仁元年)
Јавански календар1383–1384
Јулијански календар1467
MCDLXVII
Корејски календар3800
Мингуо-календар445 пред Р. Кина
民前445年
Нанакшахи−1
Тајландски сончев календар2009–2010
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1593 или 1212 или 440
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1594 или 1213 или 441

1467 (MCDLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1467 година од новата ера, 467. од вториот милениум, 67. од XV век и осма од 1460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6975 и 6976 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6217 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5227 и 5228 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2220.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1467 година се протега во 4103 и 4104, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4163 и 4164 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2010. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 871 и 872 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Опсада на Кроја: Неколку месеци по неуспехот на втората опсада, (Мехмед II води уште една неуспешна инвазија на Албанија.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1467 на Ризницата ?