1473

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1473 г.  во други календари
Грегоријански календар 1473
MCDLXXIII
Ab urbe condita 2226
Асирски календар 6223
Бахајски календар -371–-370
Бенгалски календар 880
Берберски календар 2423
Будистички календар 2017
Бурмански календар 835
Византиски календар 6981–6982
Еврејски календар 5233–5234
Ерменски календар 922
ԹՎ ՋԻԲ
Етиопски календар 1465-1466
Игбоански календар 473–474
Ирански календар 851–852
Исламски календар 877–878
Јапонски календар Бунмеи 5
(5年)
Јулијански календар 1473    MCDLXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(4109/4169)
— до —
癸巳年月日
(4110/4170)
Коптски календар 1189–1190
Корејски календар 3806
Календар Мингуо 439 пред РК
民前439年
Селевкидски календар 1784–1785
Тајландски сончев календар 2016
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1529–1530
 - Шака самват 1395–1396
 - Кали југа 4574–4575
Холоценски календар 11473
Џуче-календар нема (пред 1912)

1473 (MCDLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1473. година од новата ера, 473. од вториот милениум, 73. од 15 век и четвртта од 1470-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6981 и 6982 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6223 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5233 и 5234 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2226.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1473. година се протега во 4109 и 4110, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4169 и 4170 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2016. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 877 и 878 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]