1407

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1407 г.  во други календари
Грегоријански календар 1407
MCDVII
Ab urbe condita 2160
Асирски календар 6157
Бахајски календар -437–-436
Бенгалски календар 814
Берберски календар 2357
Будистички календар 1951
Бурмански календар 769
Византиски календар 6915–6916
Еврејски календар 5167–5168
Ерменски календар 856
ԹՎ ՊԾԶ
Етиопски календар 1399–1400
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 407–408
Ирански календар 785–786
Исламски календар 809–810
Јапонски календар [[Оеи|]] 14
(14年)
Јулијански календар 1407    MCDVII
Кинески календар 丙戌年月日
(4043/4103)
— до —
丁亥年月日
(4044/4104)
Коптски календар 1123–1124
Корејски календар 3740
Календар Мингуо 505 пред РК
民前505年
Селевкидски календар 1718–1719
Тајландски сончев календар 1950
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1463–1464
 - Шака самват 1329–1330
 - Кали југа 4508–4509
Француски револуционерен календар
-385–-384
Холоценски календар 11407
Џуче-календар нема (пред 1912)

1407 (MCDVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1407. година од новата ера, 407. од вториот милениум, 7. од 15 век и осма од 1400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6915 и 6916 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6157 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5167 и 5168 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2160.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1407. година се протега во 4043 и 4044, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4103 и 4104 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1950. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 809 и 810 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]