1439

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1439 г.  во други календари
Грегоријански календар 1439
MCDXXXIX
Ab urbe condita 2192
Асирски календар 6189
Бахајски календар -405–-404
Бенгалски календар 846
Берберски календар 2389
Будистички календар 1983
Бурмански календар 801
Византиски календар 6947–6948
Еврејски календар 5199–5200
Ерменски календар 888
ԹՎ ՊՁԸ
Етиопски календар 1431–1432
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 439–440
Ирански календар 817–818
Исламски календар 842–843
Јапонски календар [[Еикјо|]] 11
(11年)
Јулијански календар 1439    MCDXXXIX
Кинески календар 戊午年月日
(4075/4135)
— до —
己未年月日
(4076/4136)
Коптски календар 1155–1156
Корејски календар 3772
Календар Мингуо 473 пред РК
民前473年
Селевкидски календар 1750–1751
Тајландски сончев календар 1982
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1495–1496
 - Шака самват 1361–1362
 - Кали југа 4540–4541
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -353Грешка во Lua: Неважечки број -352
-353–-352
Холоценски календар 11439
Џуче-календар нема (пред 1912)

1439 (MCDXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1439. година од новата ера, 439. од вториот милениум, 39. од 15 век и последна од 1430-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6947 и 6948 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6189 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5199 и 5200 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2192.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1439. година се протега во 4075 и 4076, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4135 и 4136 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1982. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 842 и 843 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]