1478

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1478 г.  во други календари
Грегоријански календар 1478
MCDLXXVIII
Ab urbe condita 2231
Асирски календар 6228
Бахајски календар -366–-365
Бенгалски календар 885
Берберски календар 2428
Будистички календар 2022
Бурмански календар 840
Византиски календар 6986–6987
Еврејски календар 5238–5239
Ерменски календар 927
ԹՎ ՋԻԷ
Етиопски календар 1470-1471
Игбоански календар 478–479
Ирански календар 856–857
Исламски календар 882–883
Јапонски календар Бунмеи 10
(10年)
Јулијански календар 1478    MCDLXXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(4114/4174)
— до —
戊戌年月日
(4115/4175)
Коптски календар 1194–1195
Корејски календар 3811
Календар Мингуо 434 пред РК
民前434年
Селевкидски календар 1789–1790
Тајландски сончев календар 2021
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1534–1535
 - Шака самват 1400–1401
 - Кали југа 4579–4580
Холоценски календар 11478
Џуче-календар нема (пред 1912)

1478 (MCDLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1478. година од новата ера, 478. од вториот милениум, 78. од 15 век и деветта од 1470-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6986 и 6987 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6228 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5238 и 5239 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2231.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1478. година се протега во 4114 и 4115, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4174 и 4175 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2021. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 882 и 883 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]