1449

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1449 г.  во други календари
Грегоријански календар 1449
MCDXLIX
Ab urbe condita 2202
Асирски календар 6199
Бахајски календар -395–-394
Бенгалски календар 856
Берберски календар 2399
Будистички календар 1993
Бурмански календар 811
Византиски календар 6957–6958
Еврејски календар 5209–5210
Ерменски календар 898
ԹՎ ՊՂԸ
Етиопски календар 1441-1442
Игбоански календар 449–450
Ирански календар 827–828
Исламски календар 852–853
Јапонски календар Буннан 6Хотоку 1
(元年)
Јулијански календар 1449    MCDXLIX
Кинески календар 戊辰年月日
(4085/4145)
— до —
己巳年月日
(4086/4146)
Коптски календар 1165–1166
Корејски календар 3782
Календар Мингуо 463 пред РК
民前463年
Селевкидски календар 1760–1761
Тајландски сончев календар 1992
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1505–1506
 - Шака самват 1371–1372
 - Кали југа 4550–4551
Холоценски календар 11449
Џуче-календар нема (пред 1912)

1449 (MCDXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1449. година од новата ера, 449. од вториот милениум, 49. од 15 век и последна од 1440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6957 и 6958 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6199 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5209 и 5210 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2202.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1449. година се протега во 4085 и 4086, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4145 и 4146 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1992. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 852 и 853 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]