1436

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1436 г.  во други календари
Грегоријански календар 1436
MCDXXXVI
Ab urbe condita 2189
Асирски календар 6186
Бахајски календар -408–-407
Бенгалски календар 843
Берберски календар 2386
Будистички календар 1980
Бурмански календар 798
Византиски календар 6944–6945
Еврејски календар 5196–5197
Ерменски календар 885
ԹՎ ՊՁԵ
Етиопски календар 1428-1429
Игбоански календар 436–437
Ирански календар 814–815
Исламски календар 839–840
Јапонски календар Еикјо 8
(8年)
Јулијански календар 1436    MCDXXXVI
Кинески календар 乙卯年月日
(4072/4132)
— до —
丙辰年月日
(4073/4133)
Коптски календар 1152–1153
Корејски календар 3769
Календар Мингуо 476 пред РК
民前476年
Селевкидски календар 1747–1748
Тајландски сончев календар 1979
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1492–1493
 - Шака самват 1358–1359
 - Кали југа 4537–4538
Холоценски календар 11436
Џуче-календар нема (пред 1912)

1436 (MCDXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1436. година од новата ера, 436. од вториот милениум, 36. од 15 век и седма од 1430-тите.

Други календари[edit | edit source]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6944 и 6945 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6186 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5196 и 5197 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2189.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1436. година се протега во 4072 и 4073, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4132 и 4133 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1979. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 839 и 840 исламска година.

Настани[edit | edit source]

Родени[edit | edit source]

Починале[edit | edit source]