1482

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1482 г.  во други календари
Грегоријански календар 1482
MCDLXXXII
Ab urbe condita 2235
Асирски календар 6232
Бахајски календар -362–-361
Бенгалски календар 889
Берберски календар 2432
Будистички календар 2026
Бурмански календар 844
Византиски календар 6990–6991
Еврејски календар 5242–5243
Ерменски календар 931
ԹՎ ՋԼԱ
Етиопски календар 1474–1475
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 482–483
Ирански календар 860–861
Исламски календар 886–887
Јапонски календар [[Бунмеи|]] 14
(14年)
Јулијански календар 1482    MCDLXXXII
Кинески календар 辛丑年月日
(4118/4178)
— до —
壬寅年月日
(4119/4179)
Коптски календар 1198–1199
Корејски календар 3815
Календар Мингуо 430 пред РК
民前430年
Селевкидски календар 1793–1794
Тајландски сончев календар 2025
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1538–1539
 - Шака самват 1404–1405
 - Кали југа 4583–4584
Француски револуционерен календар
-310–-309
Холоценски календар 11482
Џуче-календар нема (пред 1912)

1482 (MCDLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1482. година од новата ера, 482. од вториот милениум, 82. од 15 век и трета од 1480-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6990 и 6991 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6232 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5242 и 5243 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2235.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1482. година се протега во 4118 и 4119, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4178 и 4179 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2025. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 886 и 887 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]