1440

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1440 г.  во други календари
Грегоријански календар 1440
MCDXL
Ab urbe condita 2193
Асирски календар 6190
Бахајски календар -404–-403
Бенгалски календар 847
Берберски календар 2390
Будистички календар 1984
Бурмански календар 802
Византиски календар 6948–6949
Еврејски календар 5200–5201
Ерменски календар 889
ԹՎ ՊՁԹ
Етиопски календар 1432-1433
Игбоански календар 440–441
Ирански календар 818–819
Исламски календар 843–844
Јапонски календар Еикјо 12
(12年)
Јулијански календар 1440    MCDXL
Кинески календар 己未年月日
(4076/4136)
— до —
庚申年月日
(4077/4137)
Коптски календар 1156–1157
Корејски календар 3773
Календар Мингуо 472 пред РК
民前472年
Селевкидски календар 1751–1752
Тајландски сончев календар 1983
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1496–1497
 - Шака самват 1362–1363
 - Кали југа 4541–4542
Холоценски календар 11440
Џуче-календар нема (пред 1912)

1440 (MCDXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1440. година од новата ера, 440. од вториот милениум, 40. од 15 век и прва од 1440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6948 и 6949 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6190 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5200 и 5201 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2193.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1440. година се протега во 4076 и 4077, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4136 и 4137 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1983. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 843 и 844 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]