1462

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1462 г.  во други календари
Грегоријански календар 1462
MCDLXII
Ab urbe condita 2215
Асирски календар 6212
Бахајски календар -382–-381
Бенгалски календар 869
Берберски календар 2412
Будистички календар 2006
Бурмански календар 824
Византиски календар 6970–6971
Еврејски календар 5222–5223
Ерменски календар 911
ԹՎ ՋԺԱ
Етиопски календар 1454-1455
Игбоански календар 462–463
Ирански календар 840–841
Исламски календар 866–867
Јапонски календар Каншо 3
(3年)
Јулијански календар 1462    MCDLXII
Кинески календар 辛巳年月日
(4098/4158)
— до —
壬午年月日
(4099/4159)
Коптски календар 1178–1179
Корејски календар 3795
Календар Мингуо 450 пред РК
民前450年
Селевкидски календар 1773–1774
Тајландски сончев календар 2005
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1518–1519
 - Шака самват 1384–1385
 - Кали југа 4563–4564
Холоценски календар 11462
Џуче-календар нема (пред 1912)

1462 (MCDLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1462. година од новата ера, 462. од вториот милениум, 62. од 15 век и трета од 1460-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6970 и 6971 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6212 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5222 и 5223 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2215.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1462. година се протега во 4098 и 4099, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4158 и 4159 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2005. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 866 и 867 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]