1402

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1402 г.  во други календари
Грегоријански календар 1402
MCDII
Ab urbe condita 2155
Асирски календар 6152
Бахајски календар -442–-441
Бенгалски календар 809
Берберски календар 2352
Будистички календар 1946
Бурмански календар 764
Византиски календар 6910–6911
Еврејски календар 5162–5163
Ерменски календар 851
ԹՎ ՊԾԱ
Етиопски календар 1394-1395
Игбоански календар 402–403
Ирански календар 780–781
Исламски календар 804–805
Јапонски календар Оеи 9
(9年)
Јулијански календар 1402    MCDII
Кинески календар 辛巳年月日
(4038/4098)
— до —
壬午年月日
(4039/4099)
Коптски календар 1118–1119
Корејски календар 3735
Календар Мингуо 510 пред РК
民前510年
Селевкидски календар 1713–1714
Тајландски сончев календар 1945
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1458–1459
 - Шака самват 1324–1325
 - Кали југа 4503–4504
Холоценски календар 11402
Џуче-календар нема (пред 1912)

1402 (MCDII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1402. година од новата ера, 402. од вториот милениум, 2. од 15 век и трета од 1400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6910 и 6911 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6152 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5162 и 5163 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2155.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1402. година се протега во 4038 и 4039, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4098 и 4099 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1945. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 804 и 805 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]