1408

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1408 г.  во други календари
Грегоријански календар 1408
MCDVIII
Ab urbe condita 2161
Асирски календар 6158
Бахајски календар -436–-435
Бенгалски календар 815
Берберски календар 2358
Будистички календар 1952
Бурмански календар 770
Византиски календар 6916–6917
Еврејски календар 5168–5169
Ерменски календар 857
ԹՎ ՊԾԷ
Етиопски календар 1400-1401
Игбоански календар 408–409
Ирански календар 786–787
Исламски календар 810–811
Јапонски календар Оеи 15
(15年)
Јулијански календар 1408    MCDVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(4044/4104)
— до —
戊子年月日
(4045/4105)
Коптски календар 1124–1125
Корејски календар 3741
Календар Мингуо 504 пред РК
民前504年
Селевкидски календар 1719–1720
Тајландски сончев календар 1951
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1464–1465
 - Шака самват 1330–1331
 - Кали југа 4509–4510
Холоценски календар 11408
Џуче-календар нема (пред 1912)

1408 (MCDVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1408. година од новата ера, 408. од вториот милениум, 8. од 15 век и деветта од 1400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6916 и 6917 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6158 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5168 и 5169 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2161.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1408. година се протега во 4044 и 4045, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4104 и 4105 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1951. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 810 и 811 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]