1415

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1415 г.  во други календари
Грегоријански календар 1415
MCDXV
Ab urbe condita 2168
Асирски календар 6165
Бахајски календар -429–-428
Бенгалски календар 822
Берберски календар 2365
Будистички календар 1959
Бурмански календар 777
Византиски календар 6923–6924
Еврејски календар 5175–5176
Ерменски календар 864
ԹՎ ՊԿԴ
Етиопски календар 1407-1408
Игбоански календар 415–416
Ирански календар 793–794
Исламски календар 817–818
Јапонски календар Оеи 22
(22年)
Јулијански календар 1415    MCDXV
Кинески календар 甲午年月日
(4051/4111)
— до —
乙未年月日
(4052/4112)
Коптски календар 1131–1132
Корејски календар 3748
Календар Мингуо 497 пред РК
民前497年
Селевкидски календар 1726–1727
Тајландски сончев календар 1958
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1471–1472
 - Шака самват 1337–1338
 - Кали југа 4516–4517
Холоценски календар 11415
Џуче-календар нема (пред 1912)

1415 (MCDXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1415. година од новата ера, 415. од вториот милениум, 15. од 15 век и шеста од 1410-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6923 и 6924 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6165 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5175 и 5176 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2168.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1415. година се протега во 4051 и 4052, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4111 и 4112 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1958. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 817 и 818 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]