1403

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1403 во разни календари
Грегоријански календар1403
MCDIII
Ab urbe condita2156
Ерменски календар852
ԹՎ ՊԾԲ
Асирски календар6153
Балиски календар1324–1325
Бенгалски календар810
Берберски календар2353
Будистички календар1947
Бурмански календар765
Византиски календар6911–6912
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4099 или 4039
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4100 или 4040
Коптски календар1119–1120
Етиопски календар1395–1396
Еврејски календар5163–5164
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1459–1460
 - Сачка ера1324–1325
 - Кали-југа4503–4504
Холоценски календар11403
Игбоански календар403–404
Ирански календар781–782
Исламски календар805–806
Јапонски календарОеј 10
(応永10年)
Јавански календар1317–1318
Јулијански календар1403
MCDIII
Корејски календар3736
Мингуо-календар509 пред Р. Кина
民前509年
Нанакшахи−65
Тајландски сончев календар1945–1946
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1529 или 1148 или 376
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1530 или 1149 или 377

1403 (MCDIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1403 година од новата ера, 403. од вториот милениум, 3. од XV век и четвртта од 1400-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6911 и 6912 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6153 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5163 и 5164 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2156.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1403 година се протега во 4039 и 4040, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4099 и 4100 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1946. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 805 и 806 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1403 на Ризницата ?