1458

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1458 во разни календари
Грегоријански календар1458
MCDLVIII
Ab urbe condita2211
Ерменски календар907
ԹՎ ՋԷ
Асирски календар6208
Балиски календар1379–1380
Бенгалски календар865
Берберски календар2408
Будистички календар2002
Бурмански календар820
Византиски календар6966–6967
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4154 или 4094
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4155 или 4095
Коптски календар1174–1175
Етиопски календар1450–1451
Еврејски календар5218–5219
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1514–1515
 - Сачка ера1379–1380
 - Кали-југа4558–4559
Холоценски календар11458
Игбоански календар458–459
Ирански календар836–837
Исламски календар862–863
Јапонски календарЧороку 2
(長禄2年)
Јавански календар1374–1375
Јулијански календар1458
MCDLVIII
Корејски календар3791
Мингуо-календар454 пред Р. Кина
民前454年
Нанакшахи−10
Тајландски сончев календар2000–2001
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1584 или 1203 или 431
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1585 или 1204 или 432

1458 (MCDLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1458 година од новата ера, 458. од вториот милениум, 58. од XV век и деветта од 1450-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6966 и 6967 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6208 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5218 и 5219 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2211.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1458 година се протега во 4094 и 4095, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4154 и 4155 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2001. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 862 и 863 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари - декември[уреди | уреди извор]

Непозната дата[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vasconcelos e Sousa, Bernardo. „História de Portugal“ (португалски) (4. изд.). стр. 182.
  2. Martin Luther D'Ooge (1909), The Acropolis of Athens (The acropolis of Athens. изд.), New York: Macmillan, In 1458 the Turkish ruler occupied the Propylaea as a residence, and turned the Erechtheum into a harem, restoring, however, the Parthenon to the Greeks as a place of worship.
  3. Connor, Steve (2014-07-07). „The history of the planet's biggest volcanic explosions - deep in the ice of Antarctica“. The Independent. London. Посетено на 2014-07-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1458 на Ризницата ?